Rotary Club Piatra Neamt 2005 prezent la Conferinta Mondiala Rotary, Seul, Korea 2016

Conferinta Mondiala Rotary este cel mai important eveniment dintr-un an rotarian. Membri rotary din toate colturile lumii se aduna pentru a impartasi idei, pentru a expune proiectele de succes si pentru a invata impreuna cum pot servi mai bine in comunitatile din care fac parte.

NOTĂ: Pentru a activa subtitrarea in Limba Română, faceti clic pe butonul “CC”

img-1
Acest eveniment a avut loc in perioada 28 Mai – 1 Iunie 2016 si a adunat laolalta aproximativ 50,000 de rotarieni din peste 200 de tari ale lumii.

IMG_1081
Este a doua Conferinta Mondiala Rotary gazduita de Korea dupa cea din 1989 si vine sa sublinieze progresul economic urias facut de aceasta tara in ultimele decenii, aderararea la G20, dezvoltarea spectaculoasa a industriilor auto, electronice, electrocasnice, IT.IMG_1087
Din partea clubului nostru a partcipat Adrian Laza, pesedintele clubului nostru in anul rotarian 2016-2017 impreuna cu alti colegi rotarieni de la alte cluburi din tara.

“A fost o oportunitate extraordinara pentru mine de la a participa la acest eveniment rotarian grandios. M-am aflat pentru o saptamana in mijlocul a 50,000 de rotarieni sositi de pe tot cuprinsul pamantului, rotarieni dornici de a-si impartasi proiectele realizate, de a invata unii de la altii, de a promova prietenia si bunavointa rotariana. Am participat la ceremonia de deschidere a lucrarilor unde am fost profund impresionat de discursul presedintelui Rotary Ravi Ravindran, de efortul urias depus in timpul mandatului pentru a duce la bun sfarsit proiectele asumate. Pe parcursul celor patru zile am participat la diverse seminarii tinute de colegi din SUA, Canada, Nepal, India unde au fost prezentate proiecte interesante care au schimbat in bine viata unor comunitati locale.
La ceremonia de inchidere am fost ascultat cu real interes mesajul Presedintelui Rotary John Germ care a recomandat rotarienilor sa realizeze proiecte atat in cadrul comunitatii lor si sa participe la proiecte internationale care sa faca o diferenta in bine pentru semenii nostri”

a declarat Adrian Laza.

IMG_1093
IMG_1085
Urmatoarea Conferinta Mondiala Rotary va avea loc la Atlanta, Georgia, USA in perioada 10-14 Iunie 2017.

No Comments Yet

Comments are closed