Rotaract Piatra Neamt – “Astazi Tu Daruiesti !”

Un proiect frumos, cu suflet si cu oameni darnici!

Desfasurat la nivel districtual de mai multe Cluburi Rotaract din tara si din Moldova, respectiv 23 de cluburi au fost implicate simultan in aceasta activitate de strangere alimente si produse neperisabile pentru diferite cazuri umanitare. Clubul Rotaract Piatra Neamt a strans alimente pentru Complexul de servicii “Elena Doamna”, unde sunt intretinuti copii cu varste cuprinse intre 3 si 18 ani.

Am inceput in forta strangerea de alimente, vineri, 11 aprilie in Magazinul BILLA din Piata Stefan cel Mare, Piatra Neamt, si am continuat tot weekendul in acelasi ritm. Oamenii acestui oras minunat, au aratat ca sunt deosebiti, sunt darnici si asa cum spuneam in pagina de socializare facebook a clubului nostru “arhiplini de bunatate”. Datorita lor, cosurile au fost arhipline de tot ce a fost mai bun si printre declaratii ale unora dintre ei, s-a spus: “am cumparat ce as manca si eu de Paste” sau “acesti copii, merita darurile noastre”.

Astfel, marti, 15 aprilie, am ajuns la copilasi incarcati cu 26 de sacose mari pline cu de toate. Alimentele au fost sortate de membrii clubului nostru si impartite pe categorii, astfel incat fiecare grupa (7 grupe) sa beneficieze de toate cele necesare Sarbatorilor Pascale ce au urmat, pentru mese instinse, pline de bucate, asa cum sarbatorim si noi, fiecare in familia lui.

Bucurie, emotie, reflectare asupra vietii, sunt sentimente si ganduri care ne-au incercat in acea zi, atat pe noi, tinerii Clubului Rotaract Piatra Neamt, cat si pe ei…copiii care ne asteptau pregatiti sa ne impartaseasca din traiul si activitatile lor zilnice, dornici sa ne vorbeasca, sa ne admire si poate sa-si doreasca sa devina ca noi.

Avand in vedere, succesul acestui proiect, Clubul Rotaract Piatra Neamt, isi doreste sa-l repete si de Craciun, unde vom alege alt caz umanitar. Ne bazam pe oamenii darnici si binevoitori ai orasului nostru si pe unicitatea clubului in desfasurarea activitatii.

Sever Dumitru Ciubuca

No Comments Yet

Comments are closed