Proiectul ECO

Proiectul ECO – plantarea de puieti forestieri in Ocolul Silvic Brates din Tarcau, NeamtDSC_0158

Membrii Rotary Club Piatra Neamt 2005 au organizat joi, 24.04.2014, in Ocolul Silvic Brates din comuna Tarcau, judetul Neamt, o actiune de impadurire , cu sprijinul personalului de specialitate al Ocolului Silvic. Actiunea, initiata si coordonata de rotarianul Robert Paruschi, membru al Clubului, a avut ca principal scop contributia la îmbunătăţirea calităţii aerului şi solului în zonă prin plantarea a aproximativ 50 puieti din speciile brad, molid si stejar, concomitent cu sensibilizarea comunitatii si a factorilor decizionali cu privire la importanta padurilor. Ne dorim ca astfel de actiuni sa devina un proiect traditional al Clubului cu intentia de a forma o atitudine ecologica responsabila si activa . O seara frumoasa, incheiata intr-o atmosfera de sarbatoare, cu o cina in familia Rotary Piatra Neamt .