Pianul Rotary din Piatra Neamt – Concert inaugural

In data de 22 Mai 2018 in Sala Millennium a Hotelului Central Plaza din Piatra Neamt a avut loc recitalul extraordinar de pian sustinut de pianinstii Daniel Ciobanu si Andrei Gologan.

Concertul a fost o ocazie de a multumi Domnului Ciprian Constantin pentru donatia pe care a facut-o Clubului Rotary Piatra Neamt 2005. Domnul Constantin, om de afaceri si un bun prieten al Clubului nostru este originar din Zanesti, Neamt si actualmente locuieste in Hamburg, Germania. A dorit in mod deosebit sa doneze acest pian orasului Piatra Neamt prin intermediul Clubului Rotary astfel incat sa poata fi folosit in cadrul unor evenimente menite sa inbogateasca si sa diversifice viata culturala a orasului nostru.

Pianul a fost achizionat de la maestrul Vasile Muraru si dumnealui originar din Girov, Neamt, cetatean de onoare al Municipiului Piatra Neamt si un bun prieten al clubului nostru. De toate aceste activitati: achizitie, transport de la Bucuresti, mici reparatii, acordare, etc s-a ocupat colegul nostru Rotarian Gigi Luca caruia ii multumim pentru eforturile extraordinare depuse pentru a duce la bun sfarsit acest proiect foarte important pentru clubul nostru si pentru comunitatea pe care o servim mai presus de noi insine!

Pianul, este un pian de concert marca Estonia cu mecanica de cea mai buna calitate fabricata in Germania si are o valoare de piata estimata la aproximativ 15,000 EUR. El va fi gazduit in permanenta in Sala Milenium a Hotelui Central Plaza prin bunavointa colegului si prietenului nostru Rotarian Catalin Roca caruia ii multumim si pe aceasta cale.

Pianinstii Daniel Ciobanu si Andrei Gologan, originari din Piatra Neamt au fost elevii maestrului Iulian Trofin colegul si prietenul nostru Rotarian caruia ii multumim pentru implicarea in acest proiect de achizitionare si acordare a pianului. Expertiza maestrului Trofin a cantarit emorm in decizia de achizitiona acest pian foarte valoros. Pianistii, prieteni vechi al clubului nostru fac cariera internationala colaborand cu mari orchestre simfonice din lume. Concertul a continut piese célèbre pentru pian si a avut sala arhiplina ( aproximativ 220 persoane) care au aplaudat si ovationat indelung prestatia artistica a pianistilor. Un proiect si un eveniment cultural de marca initiate si sustinute de Rotary Club Piatra Neamt 2005!

No Comments Yet

Comments are closed