Ceremonie schimbare mandat presedinte Rotary Club Piatra Neamt 2005

Rotary Club Piatra Neamt 2005 și-a schimbat președintele, în cadrul unei ceremonii de predare-primire a însemnelor rotariene, în care fostul președinte Ciprian Istrate i-a predat mandatul colegului său, Adrian Laza.
La această ceremonie au asistat guvernatorul Districtului 2241 România-Moldova, Mircea Solovăstru, asistent guvernatorul Gheorghe Covrig de la RC Bacau care coordoneaza și activitatea clubului nostru, colegi de la RC Roman, membrii rotarieni RC Piatra Neamt și numerosi invitați.

DSC_3365
La predarea mandatului Ciprian Istrate si-a prezentat realizarile si proiectele incheiate printre care mentionam:
Proiect comun RC Bucuresti- RC Zell am see, Austria
Rotary Club Piatra Neamt 2005 implineste 10 ani de activitate
Vocational Training Team in Districtul 1080 Anglia
Finalizarea programului Ajutati Nepalul
Seminar romano-israelian de urgenta pediatrica
Chartare Interact Piatra Neamt
Detalii despre aceste proiecte gasiti vizitand http://rotary-neamt.ro/activitati/
Dupa predarea insemnelor rotariene noului presedinte pentru anul rotarian 2016-2017, Adrian Laza, intr-o scurta alocutiune a multumit colegilor de club pentru votul de incredere si a facut referiri la programul de activitati propuse pentru noul an rotarian.
Printre activitati se numara:
1. Start 27 – Scoala de Antreprenoriat
Se adreseaza tinerilor intre 18 si 35 ani ce au domicililul pe raza judetului Neamt si intentioneaza sa-si infiinteze o afacere proprie. Rotary Club Piatra Neamt vine in sprijinul acestora cu un program complex de informare , pregatire teoretica si practica in vederea infiintarii si derularii unei afaceri precum si monitorizare si consiliere pentru o perioada de pana la 9 luni.
2. Loc de joaca pentru copii aflati in ingrijire la Sectia de Pediatrie  a Spitalului din Piatra Neamt
Loc de joaca donat de colegii rotarieni de la Clubul Rotary Ipswich, Anglia. Proiectul consta in strangerea de fonduri pentru transportul echipamentelor din Anglia si pentru amenajarea spatiului propriuzis ce se afla in incinta  Sectiei de Pediatrie  a Spitalului din Piatra Neamt
3. Seminar de Pediatrie
Este vorba despre un curs num it Advanced Pediatric Life Support certificat de Asociatia Americana de Pediatrie. Primul seminar a avut loc pe 6-7 Aprilie 2016 in Piatra Neamt. Seminarul a fost un real success si ca urmare am decis sa-l prezentam si doctorlor pediatrii din alte judete cu sprijinul cluburilor Rotary locale.
4. Proiectul Eco
Deja un proiect de traditie, cu sprijinul Secretarului si viitorului presedinte Robert Paruschi in primavara viitoare vom participa la o actiune de plantare puieti de rasinoase in zona Tarcau.
5. Proiect igienizare masivul Ceahlau
Un proiect comun cu Interact si Rotaract ce se va desfasura in toamna 2016 si primavara 2017 prin care se urmareste sensibilizarea si educarea turistilor ce se deplaseaza in masivul Ceahlau referitor la depozitarea gunoaielor menajere.  Pe parcursul deplasarii se vor aduna si transporta in aval gunoaiele de pe traseul Lutu rosu sau Jgheabul cu hotar.
6. Proiect comun RC Bucuresti si RC Zell am See, Austria
Daruim celor care provin din familii nevoiașe ghiozdane cu rechizite școlare, computere, îmbracaminte, încălțăminte, biciclete, trotinete, televizoare dar și multe alte ajutoare pentru familiile acestor copii.

DSC_3363
La această ceremonie au asistat guvernatorul Districtului 2241 România-Moldova, Mircea Solovăstru, asistent guvernatorul Gheorghe Covrig de la RC Bacau care coordoneaza și activitatea clubului nostru, colegi de la RC Roman, membrii rotarieni RC Piatra Neamt și numerosi invitați.


La predarea mandatului Ciprian Istrate si-a prezentat realizarile si proiectele incheiate printre care mentionam:
Proiect comun RC Bucuresti- RC Zell am see, Austria
Rotary Club Piatra Neamt 2005 implineste 10 ani de activitate
Vocational Training Team in Districtul 1080 Anglia
Finalizarea programului Ajutati Nepalul
Seminar romano-israelian de urgenta pediatrica
Chartare Interact Piatra Neamt

A fost proiectat un film cu imagini surprinse la Conferinta Mondiala Rotary ce a avut loc la sfarsitul lunii mai in Seul, Korea. Puteti vizional filmul accesand adresa

http://rotary-neamt.ro/blog/rotary-club-piatra-neamt-2005-prezent-la-conferinta-mondiala-rotary-seul-korea-2016/
Au tinut scurte alocutiuni Asistent Guvernator Gheorghe Covrig di Guvernator Mircea Solovastru in care au apreciat activitatea presedintelui Ciprian Istrate si au urat succes presedintelui ales. Deasemenea pentru activitatea depusa in mandatul sau si pentru contributia adusa la proiectul Ajutati Nepalul, atat Ciprian Istrate cat si Adrian Laza au primit distinctia “Rotarianul Anului”.

No Comments Yet

Comments are closed